Prax všeobecného lekára na mestskej poliklinike v Pezinku prebrala v r. 2012. Odvtedy sa ambulancia aj priľahlé priestory zmenili na nepoznanie. Moderný interiér, pekné pastelové fary, všade oku ladiaci, ale účelový nábytok. A prístrojové vybavenie, ktoré nemajú ani niektoré nemocnice. A pri stole nás víta veľmi pekné, usmievavá mladá žena, ktorej by sme hádali sotva maturantský vek. Ani oblečenie nie je typicky doktorské. Farebné, priliehavé tričko, sexi nohavice. Sme tu vôbec správne? Potom si všímame vizitku jej stavu - okolo krku visiaci fonendoskop. Štíhla dievčina pôvabne vstáva a so širokým úsmevom nám podáva ruku. Teda dobrý deň pani doktorka Šimková ...

 

- Nepôsobíte ako klasická doktorka. Nenosíte biely plášť, nemáte okuliare, stále sa usmievate, prísnu tvár si u Vás akosi ani neviem predstaviť  Navyše pôsobíte veľmi mladistvo. Viete si vôbec u pacientov udržať autoritu?

Hm, tie okuliare nemám len vďaka modernej laserovej operácii, ktorú

som podstúpila - medicína si vyžiadala svoje. Ale to ostatné? Myslíte si, že lekár je lekárom, len keď sa obrní do bieleho, nahodí prísnu tvár, stále niečo prikazuje a zakazuje? Som, aká som a nerada sa pretvarujem. Do ambulancie mi chodí veľa mladých ľudí a verte, že kontakt s nimi omnoho rýchlejšie nadviažem cez bezprostrednosť a milotu. Ale keď ma pacient „ naštve“ napríklad hrubosťou, netrpezlivosťou, alebo klamaním, viem si s ním rýchlo poradiť. Kľudne mu odovzdám kartu a poviem, nech si hľadá iného lekára. A neverili by ste, ale 9 z desiatich sa mi príde ospravedlniť a pokračuje v liečbe u mňa naďalej. Keď sa pýtam prečo, povie, že som prvá doktorka, u ktorej si uvedomil, že mi na ňom záleží. Tí predtým napísali recept a snažili sa ho rýchlo zbaviť. A potom už s bývalým problémovým pacientom vychádzam výborne. A nielen to - často práve takíto pacienti privedú do mojej ambulancie celú rodinu.

 

- Vyzeráte tak na 25. Aj keď sme sedeli v čakárni, pacienti Vám hádali vek. Je to trochu nezdvorilé, ale ako ste vlastne stihli celé dlhé medicínske vzdelávanie?

Ďakujem Vám veľmi pekne, ten odhad veku ma teší. Stále sa mi stáva, že do ambulancie príde pacient a pýta sa po doktorke, lebo nechce by vyšetrovaný medičkou. Ale v skutočnosti mám už 37. Nehambím sa za to, možno keby ste prišli o desať rokov, budem si roky uberať, ale dnes? Mám dve dorastajúce deti a čas nezastavíte. Pokiaľ som prišla na ambulanciu do Pezinka, stihla som urobiť atestáciu z internej medicíny, atestáciu zo všeobecného lekárstva, špecializovanú skúšku z brušnej sonografie. A keďže ma bavil aj výskum, stihla som na fakulte urobiť aj PhD - doktorát z filozofie.

 

- Obvodných lekárov s troma atestáciami a doktorátom je na ambulanciách všeobecného lekára na Slovensku len veľmi málo - prečo ste neostali v nemocnici?

Práca na ambulancii je omnoho pestrejšia a dynamickejšia, ako na klinike. Viete u nás sa kedysi na ambulancie dávalo akoby z trestu - tí šikovnejší si vždy hľadali teplejšie miesto na klinikách, kde zodpovednosť za pacienta preberá viacero lekárov, všetko ide svojím zabehaným rytmom, kolegovia o štvrtej poobede zabuchli dvere a nemuseli sa o nič starať. To ma nebaví. V zahraničí som videla, koľko toho dokáže zvládnuť lekár na ambulancii. Je schopný urobiť toľko vyšetrení, koľko u nás zvládne tak stredne veľká nemocnica. Napríklad v Nemecku je viac ako 98% pacientov schopný „obvoďák“ vyšetriť a aj ošetriť sám. Len asi 2 % posiela k špecialistom alebo do nemocnice. Nechce sa zbaviť pacienta, lebo potom mu ho poisťovňa nepreplatí. U nás je tendencia opačná. „ Obvoďáci“ vypíšu lístok a pacienta posunú ďalej. Ale chvalabohu sa situácia postupne mení. Aj ambulantní lekári dostávajú väčšie právomoci, môžu prepisovať stále širšie spektrum liekov, robiť interné predoperačné vyšetrenia.. Ale zmeny nastupujú pomaly.

 

- Vaša ambulancia vyzerá ako na drahej súkromnej klinike. Kto ju financoval?

Ja sama. Teda, aby som povedala pravdu, s výraznou pôžičkou od manžela. Len dúfam, že ju odo mňa nebude žiadať späť. Ale aj on bol v zahraničí a videl, ako to tam môže fungovať. Je samozrejmé, že pacienti nebudú vyhľadávať ambulancie so špinavými stenami a sliepňajúcou žiarovkou. Chodila som do takých a vždy na mňa padala depresia . Hovorila som si, že tá moja musí byť plná svetla a pohody. Škoda, že ostatné priestory ešte tak nevyzerajú. Ale aby som bola spravodlivá, aj na poliklinike sa dejú výrazné zmeny. Maľujú sa chodby, boli vymenené okná. Postupne sa obnovujú napríklad záchody, čo je azda najlepšou vizitkou každého zdravotníckeho zariadenia. Vidieť, že Pezinku na jeho poliklinike záleží. A to je výborné. Ľudia vidia, že mesto sa o nich stará, že sa to dá, že nie všetko ide do súkromných rúk veľkých finančných skupín.

 

- Mimochodom, Vás do takej súkromnej polikliniky, alebo nemocnice nelákali? Predsa len lekárka s troma atestáciami, praxou na klinike...

Samozrejme, lákali. Ale mne to pripadá ako novodobé otroctvo. Bola som sa tam pozrieť a mne by ten systém práce určite nevyhovoval. Tam nejde už len o pacienta, ale rozhodujúcu rolu hrajú peniaze, ktoré pre súkromnú nemocnicu alebo polikliniku zarábate. Na pacienta máte maximálne 15 minút, potom už začne blikať monitor počítača, že vonku čaká ďalší platiaci pacient. A to nehovorím o tom, že musíte poslať určitý počet pacientov ku ďalším špecialistom, aby ste naplnili limit súkromnej polikliniky. Brŕŕ - to nie je pre mňa.

 

- Ale predsa, to prístrojové vybavenie, žiadne starosti s poisťovňami, bohatí pacienti, prestížne kontakty...

Na medicínu som nešla preto, aby som ošetrovala len celebrity. Keď ma v meste s zdraví zmrzlinár, ktorého som vyliečila a pozýva moje deti, aby si zadarmo zobrali ich obľúbenú čokoládovú, cítim sa, lepšie, ako keby som dostala 1000 Eur. A naťahovanie so zdravotnými poisťovňami je síce namáhavé, ale aj tam občas oslávime nejaký ten úspech. Veď aj zamestnanci poisťovní sú len ľudia a potrebujú z času na čas lekára...

 

- A tie prístroje?

Na našej ambulancii máme také kvalitné prístroje, ako na ktorejkoľvek súkromnej klinike. A dovolím si tvrdiť, že lekári na poliklinike v Pezinku sú tak erudovaní, že dokážu poskytnúť minimálne rovnako kvalitnú starostlivosť, ako súkromné polikliniky s obrovskou reklamou. Vynovené oddelenie rádiodiagnostiky je vybavené takými istými prístrojmi, ako ktorákoľvek klinika v Rakúsku, alebo Nemecku. Do Pezinskej polikliniky pribudol v poslednom čase skvelý neurológ, ortopéd, sú tu výborní chirurgovia, ale aj iní lekári Chodia sem stovky pacientov z Bratislavy, čo azda nepotrebuje komentár.

 

- Ale predsa, súkromné zdravotnícke zariadenia poskytujú vysoký nadštandard, sú schopní pacientov vybaviť okamžite, ponúkajú luxusné prostredie..

Aj si to nechajú veľmi dobre zaplatiť. U lekára je dôležitá jeho skúsenosť, vedomosti a nie to, či nosí nažehlený plášť, alebo či Vás vítajú uniformované recepčné a sedíte na kožených kreslách. Dovolím si tvrdiť, že na našej poliklinike v Pezinku dokážeme ponúknuť také isté služby, ako na ktorejkoľvek súkromnej klinike. A ak chcú pacienti nadštandardné vyšetrenia, na ktoré nemajú z zdravotníckeho poistenia nárok a chcú si ho zaplatiť, nie je to tiež žiaden problém. Sme im schopní ponúknuť komplexné preventívne prehliadky zamerané na kardiovaskulárny systém, onkologickú diagnostiku, pohybový aparát a pod. - podľa toho, čo sa im vyskytlo v rodine, alebo čoho sa najviac obávajú. Môžu si svoju prevenciu doslova vyskladať. Na poliklinike sú k dispozícii naozaj skvelé ultrazvukové vyšetrovacie prístroje, celotelové merač hustoty kostí (denzitometria), v ambulancii máme prístroje na 24 hodinové meranie tlaku alebo tepu srdca, sme im schopní vyšetriť všetky biochoemické aj krvné parametre. A to všetko za zlomok ceny, ktorú by zaplatili v súkromných centrách. A nielen to. Zabezpečujeme napríklad infúznu analgetickú liečbu pri bolestiach chrbtice alebo po úrazoch, či operáciách.

Pri opakovaných infektoch, ale aj ako podporná liečba pri onkologických ochoreniach sa vo svete začala podávať aj veľmi účinná liečba vysokými dávkami vitamínu C podávanými vnútrožilovo. Infúzie komplexu vitamínov B zas rýchle pomáhajú ľuďom trpiacimi herpesmi, kútikmi a ženám s gynekologickými zápalmi. Máme ale už aj klientelu z radov úspešných podnikateľov, ktorí chodia na vitamínové infúzie pravidelne. Tvrdia, že len vďaka nim znášajú bez problémov extrémny stres spojený s ich podnikaním a vyhýbajú sa im choroby. Na infúzie chodia minimálne raz týždenne a hovoria, že si bez nich to tempo, ktoré zvládajú už vôbec nevedia predstaviť. Vitamínové Infúzie používajú ako akýsi neškodný, ale účinný legálny doping. Aj ja sama som si ich nasadila, keď som počas chrípkovej epidémie išla z „choroby do choroby“. A skutočne, ochorenie ustúpilo za takmer okamžite.

 

- A príjmate ešte vôbec nových pacientov? Vaša čakáreň je stále plná.

Ale áno. Zatiaľ ma práca veľmi baví a manžel má pre moje občasné neskoré príchody pochopenie.

 

- Pani doktorka, pred časom sme uverejnili s Vami niekoľko rozhovorov, ktoré mali medzi našimi čitateľmi mimoriadny ohlas.

Prišla jeseň, skončilo sa prázdninové a dovolenkové obdobie, väčšina lekárov mala voľno. Ale Vaša ambulancia mala otvorené celé leto... Oddýchli ste si vôbec?

Ale áno. Už pred letom sme síce presiahli hranicu 3000 prihlásených pacientov, ale našťastie pracujeme na ambulancii traja a mohli sme sa zastúpiť. Nechať tak veľké množstvo pacientov bez ich liekov a zdravotnej starostlivosti nie je jednoducho možné, takže sme si museli dovolenku starostlivo naplánovať. Pacientov bolo našťastie o niečo menej, ale aj tak sme išli niekedy „ na doraz“.

 

- S akými ochoreniami Vás navštevovali pacienti v lete?

Extrémne teploty zhoršovali u našich klientov hlavne potiaže obehového systému. Vysoký tlak, srdcové arytmie, kolapsy boli najčastejšími následkami vysokých teplôt. A potom paradoxne zápaly močových ciest, hlavne u žien.

 

- Zápaly? V teplotách nad 35 stupňov?

Aj ja som bola prekvapená. Ale potom sme prišli na príčinu. Samozrejme, pri vysokých teplotách sa každý chce schladiť. Ale hlavne citlivejšie pacientky nemôžu mať chladu vystavené močové a pohlavné orgány dlhšiu dobu. A to ani vo vysokých teplotách. Treba sa osušiť, prezliecť. A to mnoho pacientok zanedbalo. Prechádzky v mokrých plavkách sa im veru nevyplatili. Často to znamenalo koniec kúpania aj na dva týždne.

 

- V našich minulých rozhovoroch ste spomínali možnosť venózneho podania vysokých dávok vitamínu C. ako výraznú pomoc pri zápaloch. V týchto prípadoch to neúčinkovalo?

Ale áno! A veľmi. Ak si pacientky súhlasili s venóznym podaním C vitamínu, ich potiaže ustúpili za 1-2 dni. Ale podpornú terapiu vitamínom C nehradí poisťovňa. A mnoho pacientok bolo cezpoľných, hlavne z Českej republiky. A tie sú známe svojou šetrnosťou. Zápaly si zapríčinili kúpaním napríklad na Slnečných jazerách

a keďže tam i poobede už nikto neordinoval, absolvovali cestu ku nám - do Pezinka. Ale okrem antibiotík, ktoré im plne hradili aj ich poisťovne si veru nedali poradiť v ničom. Radšej kvôli dlhšej liečbe pretrpeli aj celú dovolenku . Šetrnosť zvíťazila. Ale čo už - iný kraj iný mrav.

 

- A máte o pozitívnych účinkoch podávania veľkých dávok C vitamínu aj nejaké nové informácie?

V júni sa v nemeckom Bad Hamburgu konal celosvetový kongres o nových indikáciách podávania tejto terapie a tiež o skúsenostiach, ktoré s venóznym podávaním vysokých dávok vitamínu C, ktoré získali lekári z iných krajín.

 

- A dozvedeli ste sa niečo nového?

Kongresu sa zúčastnila množstvo lekárov od úzko zameraných špecialistov až po všeobecných praktikov. Špičkoví experti prezentovali svoje skúsenosti a výskumy pri podávaní vysokých dávok purifikovaného vitamínu C ako terapie, alebo podpornej liečby. A prakticky všetky skúsenosti boli pozitívne.

 

- Rozšírilo sa spektrum indikácií?

To ani nie. Skôr sa experimentovalo s dĺžkou podávania, množstvom a hľadali sa vedecké zdôvodnenia účinku.

Zistilo sa napríklad, že C vitamín, podaný priamo do žily, zvýši svoju hladinu v bunkách až 500 násobne. Vzápätí začne sa redukuje - odovzdáva svoje elektróny a vytvára zlúčeninu - peroxid vodíka - ktorá mení vnútorné prostredie bunky. Peroxid sa podieľa napríklad na znížení hladiny histamínu - hlavného protagonistu alergickej reakcie. Pomáha tiež vytvárať zlúčeniny, ktoré sa podobajú glukóze a pritom netvorí produkty, ktoré bunka nedokáže spracovať a pôsobia na ňu toxicky. Preto má výrazne pozitívne účinky na metabolizmus ľudí s poruchou využitia glukózy - cukrovkárov.

Praktickí lekári prezentovali svoje skúsenosti pri skrátení liečby najčastejších ochorení, s ktorými pacienti navštevujú ich ambulancie, ak bol venózny vitamín C podávaný ako podporná terapia.

Pozoruhodné skrátenie liečby a potlačenie sprievodných príznakov zdokumen¬tovali napríklad pri veľmi nepríjemnej a bolestivej infekcii - pásovom opare (herpes). Výrazné skrátenie doby infekcie sa prezentovalo prakticky u všetkých bežných infekčných ochorení.

 

- Vysoké dávky, ktoré sa podávajú, neboli nikdy spochybnené?

Naopak. Nadbytok je organizmom rýchlo vylúčený. Boli prezentované výsledky lekárov, ktorí dokonca experimentovali s podstatne vyššími dávkami, ako je dnes bežné - až 60 - 100 g/ deň.

 

- A skúsenosti onkológov?

Veľké dávky vitamínu c podávané paralelne s chemoterapiou, alebo bezprostredne po jej skončení, nesporne skvalitňovala život pacientov. Ustupovalo nutkanie na vracanie, rýchlejšie sa vracala chuť do jedla, zmenšovali sa úbytky hmotnosti.

U všetkých onkologických pacientov vyčerpaných náročnou chemoterapiou a ožarovaním rýchlejšie ustupovala aj únava a pacienti sa skôr vracali do svojho obvyklého denného režimu.

Referovali sa aj prípady úplného vyliečenia onkologických ochorení pri samotnom podávaní megadávok vitamínu C, ale táto informácia bola aj samotnými prednášateľmi prezentovaná len ako ojedinelý úkaz.

 

- Túto liečbu používate už asi rok. A aké sú Vaše vlastné skúsenosti s podávaním venózneho vitamínu C?

Jednoznačne pozitívne. Na našej ambulancii sme podali za posledné mesiace u viac ako 300 infúzií. Nemali sme jedinú alergickú alebo inú zápornú reakciu.

Z osobných skúseností by som pridala vysokú účinnosť vitamínových infúzií napríklad u ľudí s opakujúcimi sa „oparmi“ - bolestivými výsevmi na nosných a ústnych slizniciach. Príznaky po infúzii vymiznú často za jediný deň, pri pravidelných preventívnych dávkach sa u postihnutých úplne prestávajú vyskytovať. Strácajú sa tiež bolestivé „ kútiky“ a praskliny na perách.

Osobitnou kategóriou sú športovci. Mnohí - hlavne kulturisti - držia tzv. proteínové diéty, ktoré síce zabezpečia rast sily a objemu svalov, ale určite nestačia pokryť potrebné hladiny vitamínov. Aj keď spravidla užívajú nejaké vitamínové tabletky, pri ich fyzickej záťaži to nestačí a často začnú trpieť únavovým syndrómom, spomalí sa regenerácia. Venózne podanie vitamínov ich metabolizmus akoby naštartovalo, zvládajú vyššie tréningové zaťaženie a cvičenie sa u nich prejaví s vyšším efektom.

 

- Doporučili by ste podanie infúzneho vitamínu C aj svojej rodine? A vyskúšali ste jeho účinok aj na sebe?

Samozrejme Aj ja sama si dávam infúziu s C - čkom ihneď, keď ma rozbolí hrdlo, začnem kašlať, alebo cítim, že na mňa „ lezie“ nejaká iná infekcia - a na ambulancii o ochorenia nemám núdzu. Infúzia mi ochorenie zatiaľ vždy zastavila - do dvoch dní som fit. Sestričky si C -čko pochvaľujú ešte viac. A keďže si ju začal pýtať pri svojich početných zápaloch hrdla aj môj manžel - docent a veľmi konzervatívny človek, ktorý je inak veľkým skeptikom pri zavádzaní novôt v liečbe, a tvrdí, že je to jediná vec, ktorá mu naozaj pomáha - nemám dôvod o účinku tejto liečby pochybovať.

A hlavne teraz, keď sa počasie prudko mení a môžeme očakávať veľkú vlnu jesenných chrípkových ochorení, môže byť venózne podávanie vysokých dávok vitamínu C tou záchrannou brzdou, ktorá nám umožní prežiť jeseň bez horúčok, kašľa, bolestí hrdla a ležania v posteli.

Copyright © 2017 - BITTER® STUDIOS